Zanim powstała żarówka…
Szczególnie ważne jest pielęgnowanie wiedzy o tych wynalazkach, które zrodziły się w umysłach wybitnych Polaków i dały im szansę zaistnieć na całym świecie. Jednym z nich jest z pewnością lampa naftowa. Choć dziś jej użycie nie jest już zbyt powszechne, nadal warto pamiętać, iż odkrycie Ignacego Łukasiewicza stanowiło przełomowy moment dla ludzkości. Informacje o tej światowej sławy chemiku, farmaceucie i przedsiębiorcy przekazywane są dzieciom w polskich szkołach już w podstawówce. Rzadko jednak wspomina się o tym, że lampa naftowa należy do tych wynalazków, które zostały stworzone przynajmniej częściowo przez przypadek.
Ignacy Łukasiewicz pracował nad wynalezieniem paliwa, które byłoby wydajniejsze i tańsze niż dotychczas znane mieszaniny olejowe. Wykreowanie lampy olejowej było tylko jednym z elementów koniecznych do prowadzenia testów. Tymczasem lampa naftowa okazała się mieć wiele zalet. Była o wiele wydajniejsza niż zwykłe świece, którymi w tamtych czasach często oświetlano pomieszczenia. Co więcej, jej używanie było znacznie tańsze niż o świetlenie gazowe czy olejowe.
W latach 1860-1865 wynalazek wszedł do powszechnego użytku, a następnie przyczynił się do rozpowszechnienia przemysłu naftowego.
Dziś nadal jednak używamy starych wynalazków jednak w nowej osłonie jak Świece zapachowe Dziki Las . Prócz delikatnego światła wprowadza do naszego wnętrza naturalne zapachy oraz nastrój.